Prievlaky

Prievlaky sú neoddeliteľnou súčasťou stavby. Slúžia pre otvorenie priestoru, čím umožňujú niekoľkonásobne širšie dispozičné riešenie v konečnom štádiu stavby. Je preto veľmi dôležité, aby každý investor – staviteľ, vedel povedať projektantovi o svojich predstavách a požiadavkach v akých chce v budúcnosti bývať. Argumenty typu, prievlak je drahší ako múr netreba brať ako prekážku. Treba si uvedomiť, ušetrený materiál za tehly alebo tvárnice vrátane omietok a malieb. Materiál nahradí prenájom debnenia a prievlak možno zaliať spolu so stropnou konštrukciou.

 

Typy prievlakov

Do stavby môžeme zakomponovať tri druhy prievlakov.
– Klasický ( otočený nadol )
– Skrytý ( je to súčasť stropnej konštrukcie v určitom mieste zosilená výstužou )
– Opačný ( vyčnieva zo stropnej konštrukcie na hor )
Všetky druhy prievlakov je nutné dať navrhnúť statikovi, ale netreba sa dať nahovárať na čo najľahšie a najlacnejšie riešenie. Treba myslieť na to, že v tom dome budete bývať VY a 90% ľudí po nasťahovaní povie :

“Stavať dnes, na tomto by som nešetril” alebo “Tento múr by som viac nechcel”, poprípade “Rozvody by som riešil ináč.”

 

Prievlaky ako nosné múry

Môj názor je ten, radšej prievlak ako zatvorený priestor, ten môžem kedykoľvek uzavrieť priečkou zo sadrokartónu a zvukovej izolácie, pre staršiu školu vymurovať z tehly.
Aj vnútorný nosný múr sa dá nahradiť prievlakom, iba to treba prekonzultovať so statikom a v určitom mieste môže byť prievlak podopretý stĺpom buď štvorhranným alebo kruhovým. Každopádne získate veľký otvorený priestor. Nechcete prievlaky vidieť, zdvihnite o pár strop a vo finále ho vyrovnajte sadrokartónovým podhľadom.

Na porovnanie rodinný dom rozmerov 8 x 8 m je považovaný za malý, ale trojizbový byt o rozlohe 64 m2 za ideálny, pritom rozloha je identická, navyše v byte pri tejto rozlohe je aj balkón.

Návrh stavby

Z dôvodu úspory radšej doporučujem poriadne prejsť dostupné katalógové projekty, veď na stanovenom priestore 10 x 10 m sa sa nedá snáď už ani viac vymyslieť ako už katalógové projekty obsahujú. Dnes vládne dopyt a tak sa treba dohodnúť na zmenách pred kúpou a máte relatívne lacný prerobený projekt, ktorý by mal byť staticky v poriadku.

Keďže mi rukami prešlo viac projektov ako niektorým projektantom, môžem povedať iba toľko, skôr ako si dáte nachystať a doviezť železo na prievlaky, radšej si to dajte prekontrolovať. Krátke prúty nenatiahnete ( každý desiaty projekt ), nájom beží stavba stojí a stratu žiadny projektant ani statik nezaplatí. Strata je Vaša, vy si ponadávate a život beží ďalej.

Záverom iba toľko, miestnosti si rozvrhnite a naskicujte na papier sami, napíšte si požiadavky potrebné aby ste boli spokojný, potom si prezrite katalógy projektov. Z nich vyberte ten čo bude najbližšie ku Vaším predstavám. Dohodnite si cenu za jeho kúpu a následnú úpravu a potom nastúpi byrokracia Slovenskej republiky, pri troche šťastia môžete vybaviť stavebné povolenie v priebehu jedného roka a počas tohto času, by ste mali vedieť dispozičné riešenia spamäti a nemalo by Vás na stavbe nič zaskočiť.

Stropné debnenie – príklad zhotovenia prievlaku