Prievlaky sú neoddeliteľnou súčasťou stavby. Slúžia pre otvorenie priestoru, čím umožňujú niekoľkonásobne širšie dispozičné riešenie v konečnom štádiu stavby. Je preto veľmi dôležité, aby každý investor – staviteľ, vedel povedať projektantovi o svojich predstavách a požiadavkach v akých chce v budúcnosti bývať. Argumenty typu, prievlak je drahší ako múr netreba brať ako prekážku. Treba si uvedomiť, ušetrený materiál za tehly alebo tvárnice vrátane omietok a malieb. Materiál nahradí prenájom debnenia a prievlak možno zaliať spolu so stropnou konštrukciou.
Typy prievlakov
Do stavby môžeme zakomponovať tri druhy prievlakov.
– Klasický ( otočený nadol )
– Skrytý ( je to súčasť stropnej konštrukcie v určitom mieste zosilená výstužou )
– Opačný ( vyčnieva zo stropnej konštrukcie na hor )
Všetky druhy prievlakov je nutné dať navrhnúť statikovi, ale netreba sa dať nahovárať na čo najľahšie a najlacnejšie riešenie. Treba myslieť na to, že v tom dome budete bývať VY a 90% ľudí po nasťahovaní povie :
“Stavať dnes, na tomto by som nešetril” alebo “Tento múr by som viac nechcel”, poprípade “Rozvody by som riešil ináč.”
Prievlaky ako nosné múry
Môj názor je ten, radšej prievlak ako zatvorený priestor, ten môžem kedykoľvek uzavrieť priečkou zo sadrokartónu a zvukovej izolácie, pre staršiu školu vymurovať z tehly.
Aj vnútorný nosný múr sa dá nahradiť prievlakom, iba to treba prekonzultovať so statikom a v určitom mieste môže byť prievlak podopretý stĺpom buď štvorhranným alebo kruhovým. Každopádne získate veľký otvorený priestor. Nechcete prievlaky vidieť, zdvihnite o pár strop a vo finále ho vyrovnajte sadrokartónovým podhľadom.
Na porovnanie rodinný dom rozmerov 8 x 8 m je považovaný za malý, ale trojizbový byt o rozlohe 64 m2 za ideálny, pritom rozloha je identická, navyše v byte pri tejto rozlohe je aj balkón.