Stratené debnenie

Mnohí sa ma pýtajú, či predávame stratené debnenie, alebo chcú informáciu,  kde by ho mohli kúpiť. Na takéto otázky by som rád odpovedal, ale neviem, či je správne nazývať stratené debnenie to, čo sa pod týmto názvom skrýva.

Niekto nazýva strateným debnením debniace tvárnice, tvárnice Velox, stĺpové papierové debnenie, betónové prefabrikáty….  Jednoducho prvky, ktoré sa stávajú súčasťou konštrukcie, či rôzne iné komponenty stavby, ktoré sa v konečnom štádiu iba ohodia omietkou, poprípade zateplia určitým systémom a nebude ich vidieť.

Ako ste si mohli všimnúť nikde v názve nie je použité slovo stratené debnenie, nakoľko je to iba rôzna technológia postupu výstavby, ktorú navrhne projektant, skontroluje statik, no a na koniec, bude mať posledné slovo investor a jeho ovplyvnenie reklamou.

Názov stratené debnenie je iba názvom stavebného materiálu jednotlivými výrobcami, podobne ako sú názvom tehly, veď aj tie by sa dali nazvať podobne, do ich medzier taktiež zateká malta či lepidlo ( na báze cementu ), no nik ich nenazve strateným debnením.

Takže nech pátram akokoľvek, nenašiel som legálny stavebný prvok, ktorý by sa mohol pýšiť na 100% menom stratené debnenie.

Záverom však musím dodať, že so strateným debnením som sa stretol a to nie raz. Bohužiaľ je to konštatovanie pravej ľudskej povahy, keď dodáme debnenie stropu či stenové debnenie Frami  na stavbu a namiesto toho, aby sa použilo a vrátilo, tak sa stratí a verte mi pre dotyčného preberajúceho to nie je lacná záležitosť. Avšak keď má šťastie, dajú sa kovové komponenty kúpiť späť zo zberných surovín, drevo sa však využíva v niektorých domácnostiach ako palivo.

Preto tvrdím jediné stratené debnenie je to, čo si požičiate, poprípade kúpite a cez noc sa vám stratí. Všetko ostatné viete kde je, tak nemôže byť stratené.

Ak niekto, kto toto číta a vie o akomkoľvek stavebnom prvku, ktorý sa volá stratené debnenie a je ochotný sa o tom podeliť s ostatnými, nech mi pošle link, kde sa o tom môžem dočítať, rád sa učím nové veci, určite si ich budem archivovať a možno aj zverejním zoznam jednotlivých systémov. Reklamy mi však neposielajte, ďakujem za pozornosť.

Stratené debnenie sa nazývajú debniace tvárnice, tvárnice Velox, stĺpové papierové debnenie, betónové prefabrikáty. Prvky, ktoré budú súčasťou konštrukcie.